niedziela, 31 lipca 2016

8

Zastanawialiście się kiedykolwiek, skąd biorą się wszechobecne trendy? Tak naprawdę projektanci, oprócz źródeł takich jak sztuka, muzyka i otoczenie, czerpią głównie z tego, co było modne kiedyś, często nieco to "podkręcając", modyfikując. Niebotycznie wysokie Buffalo? Spodnie z wysokim stanem? Dzwony? Kwiatowe motywy? Bomberki? Halki jako sukienki? Nic nowego. Spójrzcie sami. Podobieństwo ówczesnych i obecnych trendów wydaje się aż nieprawdopodobne. My uznaliśmy lata 70. i wzwyż za najciekawsze, to na nich chcemy się dziś skupić.


Lata 70. to modowy eklektyzm i mieszanka wszystkiego. Dużo hippie, brokatu i punk. W modzie damskiej widać dużą inspirację dzikim zachodem. W modzie męskiej do łask wróciły trzyczęściowe garnitury, dopasowane marynarki. Wszyscy lubili brokat, fluorescencyjne kolory, biżuterię w dużych ilościach, okulary "aviator". Subkultura punków nosiła ramoneski nabijane ćwiekami, koszulki z anarchistycznymi hasłami i tematycznymi nadrukami, martensy i szelki. Już wtedy modne były poszarpane jeansy i flanelowe koszule.

Dzięki Vivienne Westwood z ulicy do świata mody w latach 70. (czyli wtedy kiedy rozwijała się subkultura punk) przedarły się agrafki, ćwieki, lateks oraz koszulki z nadrukami. Już wtedy otwarcie mówiła co myśli, angażowała się w sprawy polityczne. Krótko mówiąc- wiele namieszała. Dziś Westwood mimo wieku jest taka sama, nadal szokuje i prowokuje. Charakteryzują ją ekscentryczne looki, wyrazisty makijaż i artystyczny nieład na głowie.




 Projektantka pozostaje wierna swojej stylistyce.







Mówi się, że lata 80. to lata erotycznego wyzwolenia. Gadżety niczym z sex-shopu, cienkie i wysokie szpilki, gorsety i staniki (nie tylko pod ubrania), jaskrawe leginsy, cekiny, zwierzęce cętki, dodatki w ogromnych ilościach, poduszki w ramionach i luźne lub ciasno przylegające do ciała spódniczki. Panowie natomiast lubili zwężające się ku dołowi spodnie i białe, długie skarpety. Must-have lat 80. była katana jeansowa, najlepiej z naszywkami i przypinkami. 

W latach 80. niezwykle popularna stała się subkultura skinheadów. Narodziła się w Wielkiej Brytanii, a później rozprzestrzeniła po świecie. Pilotki MA-1, harringtonki, luźne kurtki jeansowe, koszulki polo wsadzone w podwinięte jeansy (często przerabiane na różne sposoby), filcowe kapelusze i buty Dr. Martens. Właśnie wtedy jeansy awansowały ze spodni roboczych na wyższe stanowisko (dostały markową metkę i stałym się absolutnym hitem), a to wszystko dzięki marce Calvin Klein.





NOWADAYS









Lata 90. były kolorowe i kiczowate, pojawił się też wtedy grunge i minimalizm (haute couture i prêt-à-porter przeżywały niemały kryzys, ludzie uznali, że "im mniej, tym lepiej"). To chyba wtedy zadziało się najwięcej i to właśnie ten okres najbardziej wpłynął na dzisiejsze trendy. 

Trendy z lat 90. to np. wszechobecny jeans. Spódniczki z jeansu na guziki, ogrodniczki, krótkie spodenki, jeansy z wysokim stanem i ponadczasowe katany oraz wygodne koszule flanelowe. Modne były też dzwony, które znów wracają do łask. Neony, crop topy, buty na grubych platformach, motywy zwierzęce. Dzięki zespołowi Nirvana rozwijał się grunge. Obszerne swetry, koszule w kratkę, kamizelki stylizowane na znoszone (kurtki jeansowe pozbawione rękawów). Pożądane było wiele warstw, do tego ciężkie skórzane buty, sztyblety. Styl ten do dziś inspiruje projektantów i co jakiś czas wraca. 

W latach 90 Jean-Paul Gaultier, o którym wspominaliśmy kilka postów temu bawił się też męskim tabu i zadawał pytanie: co tak naprawdę jest męskie, a co kobiece? 


Jeśli chodzi o lata 90., udało nam się wyróżnić "kilka" ikon, które zmieniły wtedy wiele- od trendów, aż po tok myślenia.

1


14-letnia Natalie Portman zapewne nie spodziewała się, że zostanie ikoną mody z lat 90. Przez cały film jako Mathilda pokazuje się w bomber jacket w kolorze khaki, chokerze, wiązanych topach i w spodenkach z wysokim stanem. Wszystkie z wymienionych elementów garderoby wkradły się ponownie do świata mody i wydaje się, że pozostaną tam jeszcze na trochę. Projektanci oferują je w przeróżnych wersjach. Nie zapomnijmy o Leonie, którego czarny płaszcz można nazwać ponadczasowym i niezastąpionym klasykiem. 




NOWADAYS



2

Spójrzcie na spódniczkę Cher z Clueless. Krótka, opięta, zapinana na guziki. Nie wygląda znajomo? 
Szkolne stroje Cher składały się głównie z kompletów w kratkę, o tych samych kolorach. Do krótkich spódniczek zawsze nosiła zakolanówki. Kochała także berety, kapelusze i dużo dodatków. Często pokazywała się w koszuli, a na to zakładała sweter bez rękawów. 





NOWADAYS



3

Kocham Liv Tyler. Liv po prostu symbolizuje dziewczynę z lat 90. Nosiła Converse Jack Purcell, które ostatnimi miesiącami znów są na topie. Zakładała lureksowe spodenki, do tego zawiązane w pasie koszule i ciężkie buty. Do sukienek nosiła trampki, a to w 1990 było niepożądane, dlatego grunge było tak wielką sprawą. 





4

Drew Barrymore mieszała niechlujne rzeczy z wyszukanymi ciuchami. Ciężkie kurtki w rozmiarze XL, białe t-shirty, krzyżyki, boyfriendy, a do tego lenonki. Jeśli chodzi o biżuterię, to na pewno ubierała ją z założeniem więcej=lepiej. Bałaganiarsko. 



NOWADAYS




5

Kurta Cobaina i Courtney Love nazywamy ikonami grunge, mimo tego, że zupełnie nie zależało im na byciu fashion. Kurt kochał podarte swetry i kardigany, luźne koszulki (często mieszał kolory, nosił też printy), spodnie z wysokim stanem, do których zakładał pas z dużą klamrą. Wkładał to co miał pod nosem, jego styl był bardzo unisexowy i "wygodny". Courtney ubierała się podobnie do Cobaina, dość niechlujnie. Zestawiała kobiece sukienki z masywnymi butami, a jej fryzury nie można określić innym mianem niż "bałagan". Do sukienek w stylu babydoll zakładała ciężkie kurtki, np. skórzane ramoneski. Często nosiła też kiczowaty płaszcz w panterkę. Najzwyklejsze szmatki potrafiła zestawić z czymś ciekawym i całkowicie zmienić ich wygląd. Courtney wpłynęła nieco na szablon "prawdziwej kobiety".




NOWADAYS




6

Zanim Rihanna nosiła kolorowe futra, Nicki Minaj pokazała się w różowej peruce, Miley Cyrus wyskoczyła na scenę w stringach, ikoną stylu hip-hopu była Lil Kim. W największy zachwyt wprowadzała jej stylizacja w 1999 na Tommy Hilfiger "Rock Style" Exhibition - wielkie, różowe futro, do tego buty z wężowej skóry, uwielbiała zwierzęce motywy.



NOWADAYS



7

Prezerwatywy można zaliczyć do najczęstszych akcesoriów TLC, ale nałożenie gumki na twarz nie wystarczało by być ikoną stylu, dziewczyny zawsze się odznaczały w neonowych kolorach i tęczach. Jasne, pomarańczowe, workowate jeansy, zielone okulary, kolorowe czapki. Przyjrzyjcie się ostatniemu zdjęciu, czarne sandały Nike, a do nich białe skarpety. Hmm, widzimy to codziennie na tumblr.






NOWADAYS




8

Mia Wallace z "Pulp Fiction". Długi płaszcz, biała, prosta koszula, a do tego dopasowane czarne spodnie, takie od garnituru. Pomyślcie o tym, że ubierała się bardzo podobnie do mężczyzny, a wciąż pozostawała przepełniona zmysłowością. Jej styl jest bardzo wpływowy dla wielu nowoczesnych wybiegów.






NOWADAYS





9
Britney Spears, nazywana królową lat dziewięćdziesiątych, znacznie wpłynęła na zawartość naszych szaf. Nie mówię, że replikujemy te stroje dokładnie (Britney miała chwile słabości, co zapewne widzieliście), ale spójrzcie na te krótkie topy, a jej strój w "...Baby one more time" ogromnie przypomina ciuchy, które kupujemy w American Apparel. 


 

NOWADAYS



10

Gwen Stefani nazywana kiedyś odmieńcem. Skóra, koronki, chokery z zawieszką. Jej moda to mieszanie kolorów, wzorów, malowanie się czerwoną szminką - czyli wbrew temu, co było popularne w centrach handlowych. Jej styl stał się tak wpływowy, że powraca po 20. latach do sieciówek i na wybiegi.




11

Mamy wiele ikon lat 90, ale niewielu z nich udało się namieszać w świecie mody tak, jak duet supermodelek- i tak, mówimy tu o Kate Moss i Naomi Campbell. Dziewczyny, zdjęte z wybiegu, nosiły co tylko chciały, a i tak zawsze wyglądały świetnie. Bycie sexy w niewymuszony sposób miały chyba w genach. Nie bały się łączyć przeróżnych wzorów i kolorów, które z pozoru do siebie nie pasują.

To Kate Moss jako jedna z pierwszych nosiła halkę jako sukienkę, crop topy i proste jeansy. Lubiła nosić płaszcz w kolorze wielbłądzim i czarną mini. Liczył się dla niej przede wszystkim komfort. 
Dzięki Naomi każda stylizacja „nabierała życia”. Jako pierwsza zakładała chokery i dzwony. Nosiła też minimalistyczne mini, body-con, spódniczki i marynarki w kratkę, ciuchy z motywem dużych pasków, mom jeans i zestawy w jednym kolorze, motywie. 





NOWADAYS


12

Nie można też zapomnieć o dziewczynach ze Spice Girls, które narobiły sporo zamieszania na scenie muzycznej i poza nią. Ich chwytliwe melodie, unikalne wyczucie stylu inspiruje nas dziś - prawdopodobnie dlatego masz dziś na sobie niektóre z tych samych rzeczy, które to właśnie one wykorzystywały u szczytu swojej popularności. Kiedy Spice Girls się rozpadł, myśleliśmy, że już nigdy nie zobaczymy sneakersów na platformie. Ale wygląda na to, że powracają w wielkim stylu, np. flatmors (sandałki na płaskiej platformie), które w ciągu ostatnich kilku sezonach pojawiają się wszędzie.

 

NOWADAYS





Nasze uznanie dla mody lat 90. nie jest kwestią opinii, a faktem. Czy był to grunge, goth, czy stroje przepełnione kolorami, neonami i innymi cukierkami- w tym czasie każdy znalazł coś dla siebie. Może 90's pojawia się i znika, ale te flanelowe koszule, spódnice ze skóry i za duże swetry będą żyć w naszych sercach (i szafach) na zawsze.

2 komentarze:

  1. Genialny wpis! łatwo zauważyć, ze moda powraca ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moda zawsze wraca. dlatego czasem dobrze perełki ubraniowe zostawić dla dzieci bądź wnuków. Będą nam za to wdzięczne :)

    OdpowiedzUsuń